CARPET
 
 
KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ
 
CARPET LATEX ürünü; Su bazlı, (% 50) katı maddeli, kendi kendine çapraz bağ oluşturulabilen, Vinil - Akrilik Kopolimer Emülsiyonudur. CARPET LATEX ürünü genellikle dokunmuş halılarda sırt apretanı olarak kullanılır. Ayrıca vatka, keçe halı bağlayıcısı olarak ve tekstil apretanı olarak kullanılması tavsiye edilir. Uygulama sırasında, kendi kendine çapraz bağ teşekkülü yaklaşık olarak 140°c sıcaklıkta, 3 - 4 dakikada gerçekleşir. Tamamen kuruduğunda; Şeffaf, sert ve dayanıklı film oluşturur.
 
POLİMER YAPISI : Stiren - Akrilik Asit Ester Kopolimer.
KATI MADDE (%) : 50 ± 1
PH (25°C) : 7 - 9
VİSKOZİTE (25°C) (BROOKFİELD LVDV - 1) : 15000 - 25000 (Sp .4/12)
MEKANİK STABİLİTESİ : Olumlu
STABİLİZATÖR : Anyonik - Nonyonik.
PARTİKÜL BÜYÜKLÜĞÜ : 0,2 - 0,5 Mikron.
YOĞUNLUK (25°C) : 1,03 - 1,1 gr/ ml.
MİNİMUM FİLM TEŞEKKÜL SICAKLIĞI : Yaklaşık 2 ° C
FİLM GÖRÜNÜŞÜ (25°C) : Şeffaf, elastik, parlak.
 
KULLANILIŞI
 
CARPET LATEX ürünü başarılı bir şekilde halı sırt Apretanı olarak kullanılır. Apretan, apre içerisinde uygun bir konsantrasyonda su ile seyreltilir. Arzu edilirse Vinil Asetat Homopolimer yapıda bir Apretanda karışıma eklenebilir. Daha sonra su ile incetilmiş emülsiyon, döner silindir yardımı ile halı sırtına sürülür. Aprelenmiş halı 130 - 140° c sıcaklıktaki kurutma tünelinden geçirilerek kurutulur. Kurutma esnasında CARPET LATEX ürünü, halı sırtında iç kısımlara girer, düğümleri kuvvetlendiren filmler oluşturur.
 
DEPOLAMA
 
CARPET LATEX ürünü, su bazlı ve pas yapabilen bir üründür. Depolanması; Polyester tanklarda, paslanmaz çelik tanklarda, içerisine polietilen torba yerleştirilmiş saç varillerde veya plastik bidonlarda yapılmalıdır.CARPET LATEX ürünü donmaya ve direkt Güneş ışığına karşı korunmalıdır. +5° c ile +35° c arasındaki sıcaklık aralığında depolanması uygundur. Bu şartlar altında 6 ay depolanabilir.