MAR-AK
 
 
KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ
 
MAR - AK ürünü; Su bazlı, (% 46) katı maddeli, kendi kendine çapraz bağ oluşturulabilen, Vinil - Akrilik Kopolimer Emülsiyonudur. MAR - AK ürünü genellikle dokunmuş halılarda sırt apretanı olarak kullanılır. Ayrıca vatka, keçe halı bağlayıcısı olarak ve tekstil apretanı olarak kullanılması tavsiye edilir. Uygulama sırasında, kendi kendine çapraz bağ teşekkülü yaklaşık olarak 140°c sıcaklıkta, 3 - 4 dakikada gerçekleşir. Tamamen kuruduğunda; Şeffaf, sert ve dayanıklı film oluşturur.
 
POLİMER YAPISI : Vinil Asetat - Akrilik Asit Ester Kopolimer.
KATI MADDE (%) : 46 ± 1
PH (25°C) : 2 - 4
VİSKOZİTE (25°C) (Brookfield LVDV - 1) : 20-100 Cps ( Sp.2/60)
MEKANİK STABİLİTESİ : Olumlu
STABİLİZATÖR : Anyonik - Nonyonik.
PARTİKÜL BÜYÜKLÜĞÜ : 0,2 - 0,5 mikron
YOĞUNLUK (25°C) : 1,03 - 1,1 gr/ml.
CAMSI GEÇİŞ SICAKLIĞI(T9) : + 23,7 °c
FİLM GÖRÜNÜŞÜ  : Şeffaf, yarı sert.
 
KULLANILIŞI
 
MAR - AK ürünü başarılı bir şekilde halı sırt Apretanı olarak kullanılır. Apretan, apre teknesi içerisinde uygun bir konsantrasyonda su ile seyreltilir. Arzu edilirse Vinil Asetat Homopolimer yapıda bir Apretanda karışıma eklenebilir. Daha sonra su ile incetilmiş emülsiyon, silindir yardımı ile halı sırtına sürülür. Aprelenmiş halı 130 - 140° c sıcaklıktaki kurutma tünelinden geçirilerek kurutulur. Kurutma esnasında MAR - AK ürünü, halı sırtında iç kısımlara girer, düğümleri kuvvetlendiren filmler oluşturur.
 
DEPOLAMA
 
MAR - AK ürünü, su bazlı ve pas yapabilen bir üründür. Depolanması; Polyester tanklarda, paslanmaz çelik tanklarda, içerisine polietilen torba yerleştirilmiş saç varillerde veya plastik bidonlarda yapılmalıdır.MAR - AK ürünü donmaya ve direkt Güneş ışığına karşı korunmalıdır. +5° c ile +35° c arasındaki sıcaklık aralığında depolanması uygundur. Bu şartlar altında 6 ay depolanabilir