MARLEX
 
 
KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ
 
MARLEX ürünü; Su bazlı, (% 35) katı maddeli, Vinil - Asetat Homopolimer Emülsiyonudur. Genellikle dokunmuş halılarda sırt apretanı olarak kullanılır. Ayrıca tekstil apretanı olarakta kullanılması önerilir. Aprelenmiş halı; yaklaşık olarak 140°c sıcaklıkta, 4 - 5 dakikada kurutulur. Tamamen kuruduğunda; Şeffaf, sert ve parlak film oluşturur.
 
POLİMER YAPISI : Vinil Asetat Homopolimer.
KATI MADDE (%) : 35 ± 1
PH (25°C) : 4 - 6
VİSKOZİTE (25°C) (Brookfield LVDV - 1) : 2000-3000 Cps ( Sp.3/30)
MEKANİK STABİLİTESİ : Olumlu
STABİLİZATÖR : Nonyonik,  Polivinil Alkol.
PARTİKÜL BÜYÜKLÜĞÜ : 1 - 3 mikron
YOĞUNLUK (25°C) : 1,0 - 1,2 gr/ml.
CAMSI GEÇİŞ SICAKLIĞI : + 29°c
FİLM GÖRÜNÜŞÜ  : Şeffaf, sert, kırılgan.
 
KULLANILIŞI
 
MARLEX ürünü, Halı sırt apretanı ve Tekstil apretanı olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Apretan, bir tank içerisinde uygun bir konsantrasyonda su ile seyreltilir. Daha sonra apretan çözeltisi apre teknesine transfer edilir. Apretan çözeltisi, silindir yardımı ile halı sırtına sürülür. Aprelenmiş halı yaklaşık 140° c sıcaklıktaki kurutma tünelinden geçirilerek kurutulur. Kurutma esnasında MARLEX ürünü, halı sırtında iç kısımlara girer, düğümleri kuvvetlendiren filmler oluşturur.
 
DEPOLAMA
 
MARLEX ürünü, su bazlı ve pas yapabilen bir üründür. Depolanması; Polyester tanklarda, paslanmaz çelik tanklarda, içerisine polietilen torba yerleştirilmiş saç varillerde veya plastik bidonlarda yapılmalıdır. MARLEX ürünü donmaya ve direkt Güneş ışığına karşı korunmalıdır. +5° c ile +35° c arasındaki sıcaklık aralığında depolanması uygundur. Bu şartlar altında 6 ay depolanabilir.