VA 221
 
 
KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ
 
MARTUT VA 221; su bazlı, Vinil Asetat - Akrilik Asit Ester Kopolimeridir. Emülsiyon polimerizasyon tekniği ile üretilir. Kesinlikle Formaldehit içermez.
 
POLİMER YAPISI : Vinil Asetat - Akrilik Asit Ester Kopolimer.
KATI MADDE (%) : 50 ± 1
PH (25°C) : 4 - 5,5
VİSKOZİTE (25°C) (BROOKFİELD RVT) : 4000-11000 Cps ( Sp.6/10 devir-dak.)
MEKANİK STABİLİTESİ : Olumlu
STABİLİZATÖR : Anionik - Nonionik. 
PARTİKÜL BÜYÜKLÜĞÜ : 0,5 - 1,0 Mikron.
YOĞUNLUK (25°C) : 1,03 - 1,08 gr/ml.
MİNİMUM FİLM OLUŞUM SICAKLIĞI : ~ 6 - 7 ° c
FİLM GÖRÜNÜŞÜ (25°C) : Şeffaf, elastik, parlak.
 
KULLANILIŞI
 
MARTUT VA 221; İç Cephe - Dış Cephe Plastik Boyalarda, Hazır Sıvalarda, Dekoratif amaçlı üretilen özel kaplamalarda, Su Bazlı Astar ve LAK üretimlerinde bağlayıcı olarak kullanılan üstün özellikli bir Vinil - Akrilik Kopolimer Emülsiyonudur.

MARTUT VA 221 ürününün, muadili olan, diğer Vinil - Akrilik Kopolimer esaslı boya bağlayıcılarına göre; elastikiyet, aşınma direnci, film parlaklığı ve film sağlamlığı gibi performans avantajları vardır. Öğütme, karıştırma, pompalama gibi mekanik proseslere oldukça dayanıklıdır.

MARTUT VA 221 ürünün pigment bağlama gücü yüksektir. Bu yüzden özellikle plastik boyalarda ve Hazır Sıvalarda bağlayıcı olarak tercih edilen bir üründür.
 
DEPOLAMA
 
MARTUT VA 221 ürünü su bazlı ve pas yapabilen bir malzemedir. Depolanması; Polyester tanklarda, paslanmaz çelik tanklarda, içerisinde polietilen torba yerleştirilmiş saç varillerde veya plastik bidonlarda yapılmalıdır. Donmaya ve direkt Güneş ışığına karşı korunmalıdır. +5°c ile +35°c arasındaki sıcaklık aralığında depolanması uygundur. Bu şartlar altında 6 ay depolanabilir.